تولید محتوا و درآمد 9 میلیون تومانی من در هر ماه (بروزرسانی 1398)

تولید محتوا و درآمد 9 میلیونی من در ماه 

یکی از ایده‌های خلاقانه پولساز که این روزها زیاد می‌شنوید، تولید محتوا است. من یکی نویسندگان آژانس دیجیتال کپی فای هستم و چون کارم تولید محتواست، دوست دارم به سوالات زیر پاسخ بدم:

 • تولید محتوا چیست؟
 • چه کسانی می‌توانند با تولید محتوا درآمد کسب کنند؟
 • میزان درآمد تولید محتوا چقدر است؟
 • برای شروع چیکار کنیم؟
 • راز موفقیت محتوانگاران پرُدرآمد چیست؟

آیا با هیچ سرمایه‌ای می‌توان 9,000,000 تومان درآمد داشت؟ بلی

شما هم در جریان هستید که با مطرح شدن دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) شغل تولید محتوا رونق گرفته است. امروز در ایران یکی از ایده‌های خلاقانه پولساز تولید محتواست. امروز شخصی که این مهارت را یاد گرفته است؛ می‌تواند درآمدی بین 500 هزارتومان تا 9,000,000 میلیون تومان در ماه کسب کند. شاید هم بیشتر، کی می‌دونه! اما چطور؟

تولید محتوا و درآمد 9 میلیون تومانی من در هر ماه (بروزرسانی 1398)

تولید محتوا و درآمد 9 میلیون تومانی من در هر ماه (بروزرسانی 1398)

اجازه دهید قبل از همه خودم را معرفی کنم، من علی خانی نژاد، 4 سال پیش از طریق تولید محتوا هر ماه نزدیک 500 هزار تومان درآمد داشتم. این میزان را بعد از 1 سال به 3 میلیون در ماه رساندم  و امروز که این مطلب را برای شما می‌نویسم، درآمد روزانه من بین 150 تا 300 هزار تومان است. 

یادداشت 1: دوستان بهتر است بدانید که کار تولید محتوا کسب درآمد غیرفعال نیست. و ما زمانی درآمد کسب می‌کنیم که آن روز کار کنیم. از طرفی، یک کار پرزحمت و زمان‌بری به حساب می‌آید. از این رو، یک کار باارزش و بسیار حساس است. آنچه‌که یک بیزنس‌من رو ثروتمند می‌کند، کلمات جادویی ماست. پس باید به کار خودمان ارزش قائل باشیم و این قانون اول ما نویسنده‌هاست. 

تولید محتوا و درآمد 9 میلیون تومانی من در هر ماه (بروزرسانی 1398)

تولید محتوا و درآمد 9 میلیون تومانی من در هر ماه (بروزرسانی 1398)

تولید محتوا چیست؟ 

تولید هرگونه محتوا  از قبیل متن، عکس، فیلم، صوت و … را تولیدمحتوا می‌گویند. کسی این کار را انجام دهد، یک نویسنده، طراح و یا محتوانگار است. اما در این صفحه مقصود ما تولید محتوای متنی برای کسب‌وکارهای الکترنیک است.

کدام یک از نوع تولید محتوا رایج است؟ 

با توجه به رقابت موجود در صفحه نتایج Google، تولید محتوا برای وب سایت رایج‌ترین نوع این کار است. 

محتوانگاران با تهیه محتوای سایت‌ها درآمد کسب می‌کنند. نوشتن یا ترجمه مقالات، نگارش متن برای سایت‌های خبری، فروشگاهی و محتوایی رایج‌ترین سفارشاتی است که یک تولیدکننده محتوا انجام می‌دهد.

متن‌های متقاعده‌کننده و حرفه‌ای که امروز برای فروش بیشتر کالاها (افزایش فروش) نوشته می‌شوند تولید محتوا محسوب می‌شود. گرچه در کشورهای خارجی به این سبک نوشتن کپی رایتینگ هم گفته می‌شود.

نوشتن متن و محتوای صفحات مهم یک سایت (صفحه درباره ما، صفحه شرایط و قوانین و …) و بسیاری از نوشته‌های دیگر امروزه مهم‌ترین سفارش‌هایی است که یک محتوانگار برای موفقیت یک کسب و کار اینترنتی انجام می‌دهد. 

تولید محتوا و درآمد 9 میلیون تومانی من در هر ماه (بروزرسانی 1398)

تولید محتوا و درآمد 9 میلیون تومانی من در هر ماه (بروزرسانی 1398)

مهارت‌های لازم برای فردی که قصد دارد از راه تولید محتوا درآمد کسب کند:

 • شخص باید نویسنده خوبی باشد؛ 
 • متنی که نوشته نیاز به ویراستاری نداشته باشد؛
 • بداند برای چه کسی می‌نویسد؛
 • بداند که برای خوانند‌های اینترنتی می‌نویسد و نه خواننده‌های کتاب؛
 • علاوه بر زبان فارسی، زبان انگلیسی یا یک زبان دیگر بلد باشد.

دیگر مهارت‌های غیر ضروری:

 • بهتر است، روش‌های بهینه‌سازی محتوا برای Google را یاد بگیرم؛
 • یکی از سامانه‌های مدیریت محتوا مثل وردپرس، جوملا و … را بشناسیم؛
 • برای ویرایش عکس، فوتوشاپ بلد باشیم؛
 • با نرم‌افزارهای ویرایش فیلم آشنا باشیم؛
 • مترجم خوبی باشیم؛
 • ویراستار خوبی باشیم.

برای انجام شغل تولید محتوا به چه مهارت‌هایی نیاز دارم؟ 

تا اینجا باید متوجه شده باشید که چه مهارت‌های لازم است و در ابتدای مقاله به چند مورد از مهارت‌های ضروری در تولید محتوا اشاره کردیم. دانستن همه مهارت‌های گفته شده لازم و ضروری نیست!

اما لازم است که مهارت «ترجمه» یا «نویسندگی» داشته باشید. 

یادداشت3: اگر مثل کتاب‌ها بنویسید؛ ممکن است متن یا ترجمه شما مورد‌پسند مشتری‌ها، سئوکاران یا مدیران کسب و کار نباشد. زیرا، نوشتن برای اینترنت با نوشتن برای کتاب و مطبوعات خیلی متفاوت است. 

یادداشت4: یادگرفتن مهارت‌های جدید را کنار نگذارید، با این کار میزان درآمد شما ماه به ماه بیشتر می‌شود. 

تولید محتوا و درآمد 9 میلیون تومانی من در هر ماه (بروزرسانی 1398)

تولید محتوا و درآمد 9 میلیون تومانی من در هر ماه (بروزرسانی 1398)

میزان درآمد تولید محتوا چقدر است؟

میزان درآمد در این شغل به موارد مختلفی بستگی دارد:

 • سطح تخصص 
 • تعداد ساعت‌ کاری
 • تجربه و سرعت عمل

با فعالیت مداوم در این شغل، هرچقدر تخصص و تجربه شما بیشتر شود، موقعیت‌های کاری بهتری برای شما پیش می‌آید، به طوری که حجم کاری بیشتری از طرف شرکت‌ها و مجوعه‌های مختلف پیشنهاد می‌شود. این شما هستید که تصمیم می‌گیرید با چه کسانی و به چه مقدار کار کنید. نهایتا درآمد ماهانه خود را می‌توانید حساب کنید. اگر رضایت‌بخش بود همان استراتژی‌ها را ادامه می‌دهید. چنانچه از میزان درآمد خود راضی نبودید باید مهارت‌های جدیدی یاد بگیرید و یا با مطالعه و دقت و علاقه بیشتر کارهای تخصصی را با تعرفه‌های بالاتر انجام می‌دهید. به طور کلی درآمد ماهانه یک نویسنده می‌تواند بین 500,000 تا 9,000,000 تومان در ماه متفاوت باشد. 

شغل تولید محتوا تا چند سال ادامه خواهد داشت؟

با توجه به یک آمار دقیق مشخص شد که دامنه‌های صرفا .ir در ایران مرز یک میلیون را رد کرده‌اند. در سال 1398 تعداد دامنه‌های ثبت شده ایرانی (فقط ایرانی) یک میلیون و ۲ هزار و ۴۳۶ است. این یعنی سایت‌ها و کسب و کارهای زیادی راه‌اندازی شده‌اند و آمار نشان می‌دهد کسب ‌‎وکارهای بیشتری به خدمات تولید محتوا نیاز خواهند داشت.

پس نگران نباشید که این شغل پاره‌وقت یک روزی به کنارگذاشته خواهد شد. بلکه روزبه‌روز مشتریان ما زیاد می‌شود و به کارمان ارزش بیشتری قائل می‌شوند. 

 

کسب درآمد حداقلی با ساده‌ترین نوع تولید محتوا:

همانطور که در ابتدای مقاله هم ذکر کردیم، خدمات تولید محتوا برای وب‌سایت بیشتر مورد نیاز است، از این رو، اگر تازه‌کار هستید، روی این نوع تخصص کار کنید. و شما با داشتن مهارت‌های زیر می‌توانید آن را انجام دهید. 

 

روش‌های تولید محتوا برای وب سایت کدامند؟

 • ترجمه – با روش ترجمه می‌توان مقالات یا محتوای پربازدید انگلیسی را به زبان فارسی ترجمه کرد.
 • تالیف – با مطالعه چندین منبع متفاوت می‌توان خلاصه‌نویسی کرد و متنی بهتر از متن‌های موجود نوشت. 
 • خلق محتوا – نوشتن یک هنر است و واژگان جادو دارند. هر کسی قلم خوبی دارد، می‌تواند بنوسید و درآمد خوبی هم بدست آورد.
تولید محتوا و درآمد 9 میلیون تومانی من در هر ماه (بروزرسانی 1398)

تولید محتوا و درآمد 9 میلیون تومانی من در هر ماه (بروزرسانی 1398)

برای شروع چیکار کنیم؟

اگر تازه کار هستید کارهای زیر را انجام دهید:

 • ابتدا روزمه خود را بنویسید
 • سپس نمونه‌ کارهای را که از قبل نوشته‌اید، جمع آوری کنید.
 • در شبکه اجتماعی لینکدین هم عضو شوید. 
 • به سایت‌ها و مجموعه‌هایی که به کارشناس تولید محتوا نیاز دارند، رزومه ارسال کنید.
 • به مجموعه‌های تولید محتوا درخواست همکاری ارسال کنید.

این کارها را انجام دهید، اگر در چند روز آینده ایمیلی دریافت نکردید، ناامید نشوید، به شرکت‌ها و مجموعه‌های بیشتری درخواست همکاری ارسال کنید. وقتی از طرف یک شرکت به درخواست همکاری شما پاسخ داده شد، با آن‌ها همکاری کنید. زمانی که با شرکت‌های متعدد، به صورت درازمدت همکاری می‌کنید، رزومه شما قوی می‌شود و شانس شما برای کسب درآمد بیشتر و بیشتر می‌شود. 

یادداشت5: اگر فردی علاقه‌مند نیستید و فقط برای کسب درآمد این شغل را انتخاب می‌کنید؛ لطفا وارد این حرفه نشوید!

در زمان‌های آزاد خود، با مهارت‌های مکتابه با شرکت‌ها آشنا شوید. تا اینکه بتوانید به درستی با کارفرما صحبت کنید و یک فریلنسر Freelancer واقعی شوید. 

یادداشت6: افرادی هستند که آداب درخواست کار را آموزش ندیده‌اند.

یادداشت7: حتما برای خود یک رزومه داشته باشید که مشخصات فردی، مشخصات تحصیلی و سابقه کار شما را نشان دهد. و بدون این‌ها هرگز به کارفرما درخواست کار ندهید. 

یادداشت8: اگر کارفرما از شما درخواست انجام نمونه‌کار داشت. این درخواست را رد نکنید. با این که ممکن است شما تجربه زیادی داشته باشید و نمونه‌کار‌های بسیار زیادی دارید. ولی بهتر است یک نمونه‌کار حرفه‌ای برای کارفرمای بالقوه خود انجام دهید. 

 

آیا برای شغل تولید محتوا استخدام می‌کنند؟

پاسخ قطعا مثبت است.

برای شروع در شبکه اجتماعی لینکیداین LinkedIn عضو شوید. ایرانی‌های زیادی در این شبکه عضو هستند. نمونه‌کارهای خود را در آن جا به نمایش بگذارید. با صاحبان کسب‌و‌کار و موقعیت‌های شغلی دیگر آشنا شوید. 

ما خودمان در کپی فای به طور پاره وقت از محتوانگاران دعوت می‌کنیم که با ما همکاری کنند.

کسب‌و‌کارهای دیگری هم هستند که به صورت تمام وقت کارشناس تولید محتوا استخدام می‌کنند. متخصصان و صاحب‌نظران معتقدند این شغل تا 30 سال دیگر مورد نیاز کسب‌و‌کارهاست. بنابراین اگر به دنبال یک کار (بدون نیاز به سرمایه گذاری هستید)، این کار را امتحان کنید.

استخدام محتوانگار

استخدام محتوانگار

 

برای شروع کار تولید محتوا چقدر سرمایه نیاز است؟

یک دستگاه کامپیوتر یا لپ‌تاپ، موبایل خوب هم جواب می‌دهد. مهم‌ترین سرمایه مهارت‌های شماست. برای کسب مهارت‌ها و ارتقای تخصص خود خیلی تلاش کنید. 

چگونه می‌توان مهارت‌های لازم را کسب کرد؟

با راه‌های مختلفی می‌توان مهارت‌های لازم را یاد گرفت. از طریق جستجو در اینترنت، تماشای فیلمهای موجود در یوتویوب، آپارت و استفاده از پکیج‌های آموزشی و … . اگر تمایل دارید به صورت واقعی و همراه نویسنده‌های حرفه‌ای این حرفه را از راه دور یاد بگیرید، پیشنهاد می‌کنیم با شرکت در دوره آموزشی رایگان کپی فای یک گام از رقبای خود جلو بیافتید. 

 

سئو چیست و چه نقشی در تولید محتوا دارد؟

ما می‌دانیم که ممکن است ندانید سئو چیست. البته این مفاهیم برای تازه‌کارها گنگ است. پس یک تعریف ساده از سئو ارایه می‌دهیم تا این کار مهم رو بشناسید و آن را جدی بگیرید.

سئو: سئو از عبارت Search Engine Optimization  گرفته شده است. به طور جمع‌وجور‌تر SEO است که تو ایران بهش «سئو» می‌گن. به هر حال منظور از این کار بهینه سازی برای موتور جستجو است. 

گوگل برای رشد کیفیت جستجوهایی که کاربران انجام می‌دهند، الگوریتم‌های تعریف می‌کند و این الگوریتم‌ها را هر سال بروزرسانی می‌کند. الگوریتم‌ها همان سازوکاری است که گوگل به واسطه آن مطالب و محتوای خوب از دید خودش را انتخاب و آن را رنک می‌کند. 

به عبارتی ساده‌تر به کسی یا کسانی فرصت حضور می‌دهد که از قوانین و خواسته‌های او پیروی کنند. البته کار بسیار باارزشی انجام می‌دهد. چراکه اگر گوگل بدون برنامه و بدون جریمه بود، محتوای بی‌ارزش و به درد نخور همه جا را فرا می‌گرفت و خیلی‌ها محتوای یک‎‌دیگر را می‌دزدیدند. هرج‌ومرج حاکم می‌شد و اینترنت آن‌طور که باید رشد نمی‌کرد و برای هیچ کس مفید نمی‌شد. 

در نتیجه، وقتی ما به حرف گوگل گوش می‌دهیم و مطالب و محتوای خودمان را طبق دستورات و انتظارات گوگل منتشر می‌کنیم، یعنی بهینه سازی کرده‌ایم یعنی مطلب و محتوایمان را سئو کرده‌ایم. 

اما اینکه برای بهینه سازی و سئوی محتوا چه کاری انجام دهیم، بحث مفصلی است که در اینجا به آن پرداخته‌ایم. 

چگونه برای وب سایت خودم تولید محتوا سفارش دهم؟

اگر شما صاحب کسب‌و‌کار هستید به راحتی می‌توانید با ما تماس بگیرید و نیازهای محتوایی خود را با ما در میان بگذارید. ما همچنین یک سامانه سفارش تولید محتوا نیز داریم. با عضویت در سامانه می‌توانید اولین سفارش تولید محتوای خود را ثبت کنید. 

تولید محتوا
20
Sending
User Review
5 (1 vote)