تولید محتوا و درآمد 9 میلیون تومانی من در هر ماه (بروزرسانی 1398)

تولید محتوا و درآمد 9 میلیونی من در ماه 

یکی از ایده‌های خلاقانه پولساز که این روزها زیاد می‌شنوید، تولید محتوا است. من یکی از نویسندگان آژانس دیجیتال کپی فای هستم و چون کارم تولید محتواست، دوست دارم به سوالات زیر پاسخ بدم:

 • تولید محتوا چیست؟
 • چه کسانی می‌توانند با تولید محتوا درآمد کسب کنند؟
 • میزان درآمد تولید محتوا چقدر است؟
 • برای شروع چیکار کنیم؟ 
 • راز موفقیت محتوانگاران پرُدرآمد چیست؟

آیا با هیچ سرمایه‌ای می‌توان 9,000,000 تومان درآمد داشت؟ بلی

شما هم در جریان هستید که با مطرح شدن دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) شغل تولید محتوا رونق گرفته است. امروز شخصی که این مهارت را یاد گرفته است؛ می‌تواند درآمدی بین 500 هزار تومان تا 9,000,000 میلیون تومان در ماه کسب کند. شاید هم بیشتر، کی می‌دونه! اما چطور؟

تولید محتوا و درآمد 9 میلیون تومانی من در هر ماه (بروزرسانی 1398)

تولید محتوا و درآمد 9 میلیون تومانی من در هر ماه (بروزرسانی 1398)

اجازه دهید قبل از همه خودم را معرفی کنم، من علی خانی نژاد، 4 سال پیش از طریق کار تولید محتوا هر ماه نزدیک 500 هزار تومان درآمد داشتم. این میزان را بعد از 1 سال به 3 میلیون تومان در ماه رساندم و امروز که این مطلب را برای شما می‌نویسم، درآمد روزانه من بین 150 تا 300 هزار تومان است. 

این افراد وارد شغل تولید محتوا نشوند: دوستان بهتر است بدانید که کار تولید محتوا کسب درآمد غیرفعال نیست و ما زمانی درآمد کسب می‌کنیم که آن روز کار کنیم. از طرفی، کار پرزحمت و زمان‌بری به حساب می‌آید. از این رو، کار باارزش و بسیار حساسی است. پس اگر فکر می‌کنید، شخص کاری و تلاشگر نیستید؛ به سراغ کار و تخصص دیگری بروید. از طرفی در کسب‌وکارهای اینترنتی آنچه‌که یک بیزنس‌من رو ثروتمند می‌کند، کلمات جادویی ماست. پس باید برای کار خودمان ارزش قائل باشیم و هرگز به دوربری‌هامون نگیم که یه نویسنده ساده هستیم؛ وقتی اینگونه باشیم ارزش کارمان پایین نمی‌آید. 

تولید محتوا و درآمد 9 میلیون تومانی من در هر ماه (بروزرسانی 1398)

تولید محتوا و درآمد 9 میلیون تومانی من در هر ماه (بروزرسانی 1398)

تولید محتوا چیست؟ 

تولید هرگونه محتوا از قبیل متن، عکس، فیلم، صوت و … را تولیدمحتوا می‌گویند. کسی این کار را انجام دهد، یک نویسنده، طراح و یا محتوانگار است. حتی افرادی که در شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام کپشن می‌نویسند یا ویدیوی آموزشی یا طنز درست می‌کنند؛ همه این‌ها نوعی تولید محتواست. اما در این صفحه مقصود ما تولید محتوای متنی برای کسب‌وکارهای الکترونیک (وب سایت‌های فروشگاهی، محتوایی و …) است. چون این تخصص بی‌درسرترین و هموارترین مسیری است که افراد را به درآمد می‌رساند. 

کدام یک از نوع تولید محتوا رایج است؟ 

با توجه به رقابت موجود در صفحه نتایج جستجوی Google، تولید محتوا برای وب سایت رایج‌ترین نوع این کار است. شما در مورد یک کلمه یا عبارت در گوگل جستجو کنید، همه این متن‌هایی که در سایت‌ها درج شده‌اند نوعی محتوای متنی است. اما خود این متن چند نوع دارد. 

 • محتوای متنی (Content Writing) : محتوانگاران با تهیه محتوای سایت‌ها درآمد کسب می‌کنند. نوشتن یا ترجمه پُست‌های وبلاگی، نگارش متن برای سایت‌های خبری،  نوشتن متن نقدوبررسی محصولات در سایت‌های فروشگاهی و نوشتن مقالات خواندنی در سایت‌های محتوایی رایج‌ترین نوع سفارشاتی است که یک تولیدکننده محتوا انجام می‌دهد.

 

 • کپی رایتینگ (Copywriting) : متن‌های متقاعده‌کننده و حرفه‌ای که امروز برای فروش بیشتر کالاها (افزایش فروش) نوشته می‌شوند تولید محتوا محسوب می‌شود. گرچه در کشورهای خارجی به این سبک نوشتن کپی رایتینگ گفته می‌شود؛ در ایران زیاد با این نام شناخته نمی‌شود. 

 

 • لندینگ پیج‌ها (Landing page) : نوشتن متن و محتوای صفحات مهم یک سایت (صفحه درباره ما، صفحه شرایط و قوانین، صفحه محصولات، خدمات و  …) و بسیاری از نوشته‌های دیگر امروزه مهم‌ترین سفارش‌هایی است که یک محتوانگار برای موفقیت یک کسب‌و کار اینترنتی انجام می‌دهد. 

 

تولید محتوا و درآمد 9 میلیون تومانی من در هر ماه (بروزرسانی 1398)

تولید محتوا و درآمد 9 میلیون تومانی من در هر ماه (بروزرسانی 1398)

مهارت‌های لازم برای فردی که قصد دارد از راه تولید محتوا درآمد کسب کند

الان ممکن است شما هم به فکر این کار باشید، البته حق دارید شما هم یک تولیدکننده محتوا باشید؛ به صورت دورکاری (remote working) بنویسید و برای خود درآمد داشته باشید. ما در زیر به برخی از مهارت‌هایی که لازم دارید؛ اشاره می‌کنیم:

 • شخص باید نویسنده خوبی باشد یا حداقل روحیه نویسندگی داشته باشد؛
 • متنی که نوشته نیاز به ویراستاری نداشته باشد (چند تا کتاب درباره اصول ویراستاری و درست‌نویسی در زبان فارسی بخواند)؛
 • بداند برای چه کسی می‌نویسد (مخاطب‌شناس خوبی باشد)؛
 • بداند که برای خوانند‌های اینترنتی می‌نویسد و نه خواننده‌های کتاب (با سبک درست تولید محتوا برای وب آشنا باشد)؛
 • علاوه بر زبان فارسی، زبان انگلیسی یا یک زبان دیگر بلد باشد.

دیگر مهارت‌های غیر ضروری:

البته توجه کنید! این طور نیست که هر شخصی که استعدادی در نوشتن داشته باشد، بتواند یک محتوانگار باشد. حتی مترجم‌های خبره هم نمی‌توانند از این سفارشات انجام دهند؛ مگر اینکه، با روش‌های بهینه سازی محتوا در سال 2020 آشنا باشند. به همین دلیل است، که کارفرمای بالقوه برای انجام کارهای محتوایی سایت خودش، از نویسنده یا مترجم کمک نمی‌گیرد. تنها کسانی می‌توانند به او کمک کنند که یک کارشناس تولید محتوا باشند. 

پس بهترین کار این است که مهارت‌های زیر را نیز یاد بگیریم:

 • بهتر است، روش‌های بهینه‌سازی محتوا برای Google را یاد بگیرم؛
 • یکی از سامانه‌های مدیریت محتوا مثل وردپرس، جوملا و … را بشناسیم؛
 • برای ویرایش عکس، فتوشاپ بلد باشیم؛
 • با نرم‌افزارهای ویرایش فیلم آشنا باشیم؛
 • مترجم خوبی باشیم؛
 • ویراستار خوبی باشیم.

یادداشت 4: یادگرفتن مهارت‌های جدید را کنار نگذارید، با این کار میزان درآمد تولید محتوای شما ماه به ماه بیشتر می‌شود. 

تولید محتوا و درآمد 9 میلیون تومانی من در هر ماه (بروزرسانی 1398)

تولید محتوا و درآمد 9 میلیون تومانی من در هر ماه (بروزرسانی 1398)

میزان درآمد تولید محتوا چقدر است؟

میزان درآمد در این شغل به موارد مختلفی بستگی دارد:

 • سطح تخصص 
 • تعداد ساعت‌ کاری
 • تجربه و سرعت عمل

با فعالیت مداوم در شغل تولید محتوا، هرچقدر تخصص و تجربه شما بیشتر شود، موقعیت‌های کاری بهتری برای شما پیش می‌آید، به طوری که حجم کاری بیشتری از طرف شرکت‌ها و مجوعه‌های مختلف پیشنهاد می‌شود. این شما هستید که تصمیم می‌گیرید با چه کسانی و به چه مقدار کار کنید. نهایتا درآمد ماهانه خود را می‌توانید حساب کنید. اگر رضایت‌بخش بود همان استراتژی‌ها را ادامه می‌دهید. چنانچه از میزان درآمد خود راضی نبودید باید مهارت‌های جدیدی یاد بگیرید و یا با مطالعه و دقت و علاقه بیشتر کارهای تخصصی را با تعرفه‌های بالاتر قبول کنید. به طور کلی درآمد ماهانه یک نویسنده می‌تواند بین 500,000 تومان تا 9,000,000 تومان در ماه متفاوت باشد. 

شغل تولید محتوا تا چند سال ادامه خواهد داشت؟

با توجه به یک آمار دقیق مشخص شد که دامنه‌های صرفا .ir در ایران مرز یک میلیون را رد کرده‌اند. در سال 1398 تعداد دامنه‌های ثبت شده ایرانی (فقط ایرانی) یک میلیون و ۲ هزار و ۴۳۶ است. این یعنی سایت‌ها و کسب‌و‌کارهای زیادی راه‌اندازی شده‌اند و آمار نشان می‌دهد کسب‌‌‎وکارهای بیشتری به خدمات تولید محتوا نیاز خواهند داشت.

پس نگران نباشید که این شغل پاره‌وقت یک روزی به کنار گذاشته خواهد شد. بلکه روزبه‌روز مشتریان ما زیاد می‌شود و به کارمان ارزش بیشتری قائل می‌شوند. 

حتی در اسفندماه 98 که دنیا درگیر بیماری کرونا (COVID-19) شده بود. تولید محتوا یکی از شغل‌هایی بود که بدون اختلال به روند رشد خود ادامه داد. حتی ارزش آن در آموزش (تولید محتوای الکترونیکی آموزشی)، رقابت سایت‌های فروشگاهی و مهم‌تر از همه در فرایند ساخت محتوای آموزشی برای مقابله با ویروس کرونا مشخص شد.

کسب درآمد حداقلی با ساده‌ترین نوع تولید محتوا:

همانطور که در ابتدای مقاله هم ذکر کردیم، خدمات تولید محتوا برای وب‌سایت بیشتر مورد نیاز است، از این رو، اگر تازه‌کار هستید، روی این نوع تخصص کار کنید و با داشتن مهارت‌های زیر می‌توانید آن را انجام دهید. 

روش‌های تولید محتوا برای وب سایت کدامند؟

 • ترجمه با روش ترجمه می‌توان مقالات یا محتوای پربازدید انگلیسی را به زبان فارسی ترجمه کرد. مدیران سایت‌های ایرانی از این نوع مقالات ترجمه شده خیلی استقبال می‌کنند. اولا مطمئن هستند که یک مقاله پربازدید خواهد بود. دوما زمانی که یک متنی از انگلیسی به فارسی ترجمه می‌شود خیلی جدید است؛ حتی اگر شخص دیگری قبل از شما آن را ترجمه کرده باشد. به عبارتی دیگر ترجمه یک شخص با شخص دیگر کاملا متفاوت است. 

 

 • تالیف با مطالعه چندین منبع متفاوت می‌توان خلاصه‌نویسی کرد و متنی بهتر از متن‌های موجود نوشت. که البته ما در کپی فای عمدتا از این روش برای تولید محتوا به زبان انگلیسی برای کشورهای دیگر استفاده می‌کنیم. نوشتن محتوای انگلیسی با روش تالیف از چند منبع پربازدید، خیلی خوب جواب می‌دهد. هم از جهت اینکه مطلب نوشته شده درست و جدید است و هم از این جهت که هیچ شباهتی به متن‌های موجود نخواهد داشت. 

 

 • خلق محتوا نوشتن یک هنر است و واژگان جادو دارند. هر کسی قلم خوبی دارد، می‌تواند بنوسید و درآمد خوبی هم بدست آورد.
تولید محتوا و درآمد 9 میلیون تومانی من در هر ماه (بروزرسانی 1398)

تولید محتوا و درآمد 9 میلیون تومانی من در هر ماه (بروزرسانی 1398)

برای شروع چیکار کنیم؟

اگر تازه‌کار هستید، آموزش ببینید. این را از روی تجربه توصیه می‌کنیم. ما 4 سالی می‌شود که افراد علاقمند را راهنمایی می‌کنیم. به نویسنده‌ها و مترجمان حرفه‌ای نیز فرصت همکاری را فراهم کرده‌ایم. در مواردی که تجربه و تخصص نداشتند مشاهده کردیم با این‌که در کار نویسندگی و ترجمه متخصص هستند. نتوانستند آن‌چه را که مشتریان کپی‌فای انتظار داشتند، انجام دهند. 

بهترین کار آموزش است. خودتان به سراغ مطالب و محتوای غنی بروید. در اینترنت جستجو کنید (اگر انگلیسی بلدید مطلب The Beginner’s Guide to SEO را در سایت MOZ ببینید، کلیپ‌های آموزشی یوتویوب را ببینید. نهایتا دوره های آموزشی تولید محتوا ما را تهیه کنید و مهارت تولید محتوا و سئو را به زبان ساده و آسان یاد بگیرید و کسی نتواند به کارتان ایراد بگیرد. 

دوره آموزشی تولید محتوا

خرید دوره آموزشی تولید محتوا که در کپی فای تولید شده است

 

جهت خرید این دوره آموزشی که صفر تا صد کار را برای شما آموزش می‌دهد؛ همین الان روی دکمه خرید کلیک کنید.

 

چگونه درخواست کار بدیم؟

 • دوره آموزشی آماده شده در کپی فای را تهیه کنید؛ با دقت آموزش‌ها را ببینید. خرید دوره صفر تا صد تولید محتوا
 • سپس رزومه خود را بنویسید. رزومه چیست؟
 • بعد از آن نمونه‌ کارهایی را که از قبل نوشته‌اید، جمع آوری کنید.
 • در شبکه اجتماعی لینکدین هم عضو شوید. 
 • به سایت‌ها و مجموعه‌هایی که به کارشناس تولید محتوا نیاز دارند، رزومه ارسال کنید.
 • به مجموعه‌های تولید محتوا درخواست همکاری ارسال کنید.

این کارها را انجام دهید، اگر در چند روز آینده ایمیلی دریافت نکردید، ناامید نشوید، به شرکت‌ها و مجموعه‌های بیشتری درخواست همکاری ارسال کنید. وقتی از طرف یک شرکت به درخواست همکاری شما پاسخ داده شد، با آن‌ها همکاری کنید. زمانی که با شرکت‌های متعدد، به صورت درازمدت همکاری می‌کنید، رزومه شما قوی می‌شود و شانس شما برای کسب درآمد از تولید محتوا بیشتر و بیشتر می‌شود. 

این خواهش ما را جدی بگیرید! اگر فردی علاقه‌مند نیستید و فقط برای کسب درآمد شغل تولید محتوا را انتخاب می‌کنید؛ لطفا وارد این حرفه نشوید! و لطفا با قیمت‌های پایین کار نکنید و بازار تولید محتوا را خراب نکنید. 

در زمان‌های آزاد خود، با مهارت‌های مکتابه با شرکت‌ها آشنا شوید. تا اینکه بتوانید به درستی با کارفرما صحبت کنید و یک فریلنسر Freelancer واقعی شوید. 

یادداشت6: افرادی هستند که آداب درخواست کار را آموزش ندیده‌اند.

یادداشت7: حتما برای خود یک رزومه داشته باشید که مشخصات فردی، مشخصات تحصیلی و سابقه کار شما را نشان دهد. و بدون این‌ها هرگز به کارفرما درخواست کار ندهید. 

یادداشت8: اگر کارفرما از شما درخواست انجام نمونه‌کار داشت. این درخواست را رد نکنید. با این که ممکن است شما تجربه زیادی داشته باشید و نمونه‌کار‌های بسیار زیادی دارید. ولی بهتر است یک نمونه‌کار حرفه‌ای برای کارفرمای بالقوه خود انجام دهید. 

که ما همه این نکات را در دوره صفر تا صد تولید محتوا آموزش داده ایم.

 

آیا برای شغل تولید محتوا استخدام می‌کنند؟

پاسخ قطعا مثبت است.

برای شروع در شبکه اجتماعی لینکدین LinkedIn عضو شوید. ایرانی‌های زیادی در این شبکه عضو هستند. نمونه‌کارهای خود را در آن جا به نمایش بگذارید. با صاحبان کسب‌و‌کار و موقعیت‌های شغلی دیگر آشنا شوید. 

ما خودمان در کپی فای به طور پاره وقت از محتوانگاران دعوت می‌کنیم که با ما همکاری کنند.

برای اینکه به تیم تولید محتوای کپی فای ملحق شوید و بتوانید در سامانه تولید محتوای کپی فای درآمد کسب کنید. حتما دوره آموزشی ما را تهیه کنید و بعد از مشاهده آموزش‌های ما، درخواست خود را همراه با رزومه به ما ارسال کنید. درخواست شما را بررسی و بعد از بررسی نمونه کار‌تان حساب نویسندگی شما به زودی فعال می‌شود.

شغل تولید محتوا

شغل تولید محتوا

برای شروع کار تولید محتوا چقدر سرمایه نیاز است؟

یک دستگاه کامپیوتر یا لپ‌تاپ، موبایل خوب هم جواب می‌دهد. مهم‌ترین سرمایه مهارت‌های شماست. 

چگونه می‌توان مهارت‌های لازم را کسب کرد؟

با راه‌های مختلفی می‌توان مهارت‌های لازم را یاد گرفت. از طریق جستجو در اینترنت، تماشای فیلمهای موجود در یوتیوب، آپارات و استفاده از پکیج‌های آموزشی و … . اگر تمایل دارید به صورت واقعی و همراه نویسنده‌های حرفه‌ای این حرفه را از راه دور یاد بگیرید، پیشنهاد می‌کنیم با شرکت در دوره آموزشی رایگان کپی فای یک گام از رقبای خود جلو بیافتید. 

 

سئو چیست و چه نقشی در تولید محتوا دارد؟

ما می‌دانیم که ممکن است ندانید سئو چیست. البته این مفاهیم برای تازه‌کارها گنگ است. پس یک تعریف ساده از سئو ارایه می‌دهیم تا این کار مهم رو بشناسید و آن را جدی بگیرید.

سئو: سئو از عبارت Search Engine Optimization  گرفته شده است. به طور جمع‌وجور‌تر SEO است که تو ایران بهش «سئو» می‌گن. به هر حال منظور از این کار بهینه سازی برای موتور جستجو است. 

گوگل برای رشد کیفیت جستجوهایی که کاربران انجام می‌دهند، الگوریتم‌های تعریف می‌کند و این الگوریتم‌ها را هر سال بروزرسانی می‌کند. الگوریتم‌ها همان سازوکاری است که گوگل به واسطه آن مطالب و محتوای خوب از دید خودش را انتخاب و آن را رنک می‌کند. 

به عبارتی ساده‌تر به کسی یا کسانی فرصت حضور می‌دهد که از قوانین و خواسته‌های او پیروی کنند. البته کار بسیار باارزشی انجام می‌دهد. چراکه اگر گوگل بدون برنامه و بدون جریمه بود، محتوای بی‌ارزش و به درد نخور همه جا را فرا می‌گرفت و خیلی‌ها محتوای یک‎‌دیگر را می‌دزدیدند. هرج‌ومرج حاکم می‌شد و اینترنت آن‌طور که باید رشد نمی‌کرد و برای هیچ کس مفید نمی‌شد. 

در نتیجه، وقتی ما به حرف گوگل گوش می‌دهیم و مطالب و محتوای خودمان را طبق دستورات و انتظارات گوگل منتشر می‌کنیم، یعنی بهینه سازی کرده‌ایم یعنی مطلب و محتوایمان را سئو کرده‌ایم. 

اما اینکه برای بهینه سازی و سئوی محتوا چه کاری انجام دهیم، بحث مفصلی است که در اینجا به آن پرداخته‌ایم. 

چگونه برای وب سایت خودم تولید محتوا سفارش دهم؟

اگر شما صاحب کسب‌و‌کار هستید به راحتی می‌توانید با ما تماس بگیرید و نیازهای محتوایی خود را با ما در میان بگذارید. ما همچنین یک سامانه سفارش تولید محتوا نیز داریم. با عضویت در سامانه می‌توانید اولین سفارش تولید محتوای خود را ثبت کنید. 

 

میزان درآمد تولید کننده محتوا چقدر است؟

از 500,000 تومان در ماه تا 9,000,000 تومان در ماه می‌تواند متفاوت باشد. علت این تفاوت هم سطح تخصص تولیدکننده محتوا، حجم کاری و تعرفه کاری است که او کار می‌کند.

چه کسانی می‌توانند با تولید محتوا درآمدزایی کنند؟

تقریبا همه کسانی که یکی مهارت‌های ترجمه و نویسندگی بلد باشند. می‌توانند تولید محتوا کنند و درآمد کسب کنند. به شرطی که در کار تولید محتوا تخصص و تجربه بدست آوردند. همچنین اطلاعات بسیاری وسیعی درباره سئو بهینه سازی داشته باشند.

۱۰ استراتژی بهینه‌ سازی محتوا برای سال ۲۰۲۰

آیا برای تولید محتوا استخدام می‌کنند؟

خیلی از شرکت‌ها دوست دارند در تیم خود یک کارشناس تولید محتوا استخدام کنند. عمدتا در وب سایت خود فراخوان می‌زنند و روزمه علاقمندان را دریافت، بررسی و به مصاحبه دعوت می‌کنند.

چگونه تولید محتوا کنیم؟

برای تولید محتوا، ابتدا باید مهارت‌های لازم را یاد بگیرید. برای این کار می‌توانید در دوره‌های تولید محتوا شرکت کنید و یا پکیج‌های آموزشی تولید محتوا تهیه کنید. اما بهترین کار مطالعه و تحقیق در اینترنت است. همچنین کار و تلاش بیشتر.

کار تولید محتوا چقدر درآمد دارد و کجا استخدام می کنند؟

تولید محتوا
20
Sending
User Review
5 (1 vote)