تولید محتوا و درآمد 9 میلیون تومانی من در هر ماه (بروزرسانی 1398)

تولید محتوا و درآمد 9 میلیونی من در ماه 

یکی از ایده‌های خلاقانه پولساز که تا به حال زیاد به گوشتان خورده تولید محتواست.

آیا با هیچ سرمایه‌ای می‌توان 9,000,000 تومان درآمد داشت؟ بلی

با مطرح شدن دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) شغل تولید محتوا در فضای دیجیتال رونق گرفت. امروز در ایران یکی از ایده های خلاقانه پولساز تولید محتواست. امروز شخصی که تولید محتوا می‌کند. با داشتن مهارت‌های زیر می‌تواند درآمدی بین 500 هزار تومان در ماه تا 10 میلیون تومان کسب کند. 

تولید محتوا و درآمد 9 میلیون تومانی من در هر ماه (بروزرسانی 1398)

تولید محتوا و درآمد 9 میلیون تومانی من در هر ماه (بروزرسانی 1398)

اجازه دهید قبل از همه خودم را معرفی کنم، من علی خانی نژاد، 4 سال پیش از طریق تولید محتوا هر ماه نزدیک 500 هزار تومان درآمد داشتم. این میزان را بعد از 1 سال به 3 میلیون در ماه رساندم  و امروز که این مطلب را برای شما می‌نویسیم، درآمد روزامه من بین 150 تا 300 هزار تومان است. 

یادداشت 1: کار تولید محتوا کسب درآمد غیرفعال نیست. و من زمانی درآمد کسب می‌کنیم که آن روز کار کنیم. از این رو یک کار پرزحمت و زمان‌بری است. 

یادداشت 2: داشتن فقط چند مورد از مهارت‌های زیر کافی است. بعد از فعالیت در این زمینه، مهارت های شما روز به روز بیشتر می شود. 

مهارت‌های لازم برای فردی که قصد دارد شغل تولید محتوا داشته باشد:

1- شخص باید نویسنده خوبی باشد؛ 

2- متنی که نوشته نیاز به ویراستاری نداشته باشد؛

3- مخاطب متن را به خوبی بشناسد؛

4- بداند که برای خوانند‌های اینترنتی می‌نوسد؛

5- علاوه بر زبان فارسی، زبان انگلیسی یا یک زبان دیگر بلد باشد.

دیگر مهارت‌های غیر ضروری:

1- آشنایی به روش‌های بهینه سازی محتوا برای Google 

2- مهارت هفتگانه ICDL

3- آشنایی با سامانه‌های مدیریت محتوا مثل وردپرس، جوملا و …

4- آشنایی جزئی با Photoshop 

5- آشنایی با نرم افزارهای ویرایش فیلم مثل Corel Video-studio

6- آشنایی با اصول و فنون ترجمه

7- آشنایی با اصول و فنون ویراستاری 

خبر خوش 

با توجه به یک آمار دقیق مشخص شد که دامنه های صرفا .ir در ایران مرز یک میلیون را رد کرد. در سال 1397 تعداد دامنه‌های ثبت شده ایرانی (فقط ایرانی) یک میلیون و ۲ هزار و ۴۳۶ است. این یعنی سایت‌ها و کسب و کارهای زیادی به تولید محتوا نیاز خواهند داشت.

پس نگران این نباشید که این شغل پاره وقت یک روزی به کنارگذاشته خواهد شد. بلکه تا سال‌های سال از این تخصص استفاده می‌شود. و شما زمان و انرژی خود را در جای درستی به کار می‌بندید. 

در ادامه به 10 سوال رایج که خوانندهای کپی فای می‌پرسند پاسخ می‌دهیم.

1- تولید محتوا چیست؟ 

تولید هر گونه آیتم از قبیل متن، عکس، فیلم، صوت و … را محتوا می‌گویند. کسی این کار را انجام دهد، یک نویسنده، طراح و یا محتوانگار است. اما در این صفحه مقصود ما تولید محتوای متنی برای وب سایت‌ها و وبلاگ‌های ایرانی است. 

2- کدام یک از نوع تولید محتوا رایج است؟ 

با توجه به رقابت در صفحه نتایج Google، تولید محتوا برای وب سایت رایج‌ترین نوع آن است. افراد زیادی در این شغل هستند که مسئول تولید محتوای یک یا چند وب سایت ایرانی هستند.

محتوانگاران با تهیه محتوای سایت‌ها درآمد کسب می‌کنند. نوشتن یا ترجمه مقالات، نگارش متن برای سایت‌های خبری، فروشگاهی و محتوایی رایج‌ترین سفارشاتی است که یک تولیدکننده محتوا انجام می‌دهد.

متن‌های متقاعده کننده و حرفه‌ای که امروز برای فروش بیشتر کالاها (افزایش فروش) نوشته می‌شوند تولید محتوا محسوب می‌شود. گرچه در کشورهای خارجی به این سبک نوشتن کپی رایتینگ هم گفته می‌شود.

نوشتن متن و محتوای صفحات مهم یک سایت(صفحه درباره ما، صفحه شرایط و قوانین، صفحه درباره ما و …) و بسیاری از نوشته‌های دیگر امروزه مهم‌ترین سفارش‌هایی است که یک محتوانگار برای موفقیت یک کسب و کار اینترنتی می‌نویسد. 

کسب درآمد حداقلی با ساده‌ترین نوع تولید محتوا:

همانطور که در ابتدای مقاله هم ذکر کردیم، تولید محتوا برای وب سایت ساده‌ترین و پرکاربردترین نوع سفارشات است. که شما با داشتن مهارت‌های زیر می‌توانید آن را انجام دهید. 

3 روش‌های تولید محتوا برای وب سایت کدامند؟

ترجمه – با روش ترجمه می‌توان مقالات یا محتوای پربازدید را به زبان انگلیسی ترجمه کرد. 

تالیف – با مطالعه چندین منبع متفاوت می‌توان خلاصه نویسی کرد و متنی بهتر از متن‌های موجود را نوشت. 

خلق نوشته – نوشتن یک هنر است و واژگان جادو دارند. هر کسی قلم خوبی دارد، پول خوبی هم می‌گیرد. 

برای انجام شغل تولید محتوا به چه مهارت‌هایی نیاز دارم؟ 

تا اینجا باید متوجه شده باشید که چه  مهارت‌های لازم است. و در ابتدای مقاله به چند مورد از مهارت‌های ضروری در تولید محتوا اشاره کردیم. دانستن همه مهارت‌های گفته شده لازم و ضروری نیست!

شما با دانستن فقط چند مورد از مهارت‌ها مثل «ترجمه» یا «نویسندگی» می‌توانید درآمد کسب کنید.

یادداشت3: یه یاد داشته باشید که ممکن است، متن یا ترجمه شما مورد‌پسند مشتری‌ها، سئوکاران یا مدیران کسب و کار نباشد. زیرا، نوشتن برای اینترنت با نوشتن برای کتاب و مطبوعات خیلی متفاوت است. شما انگیزه خود را از دست ندهید، با تحقیق و سوال‌کردن می‌توانید بهترین متن‌ها را برای رسانه‌های اینترنتی بنویسید.

یادگرفتن مهارت‌های جدید را کنار نگذارید، سعی کنید به مرور زمان این مهارت‌ها را در خود رشد دهید. با این کار میزان درآمد شما ماه به ماه بیشتر می‌شود. 

چگونه می‌توان درآمد کسب کرد؟ 

وقتی مهارت‌های لازم برای تولید محتوا را کسب کردید، به نمونه کار نیاز دارید. سعی کنید برای خودتان متن‌هایی بنویسید و آن‌ها را به عنوان نمونه کار نگه دارید.

یادداشت4: اگر فردی علاقه‌مند نیستید و فقط برای کسب درآمد این شغل را انتخاب می‌کنید؛ لطفا وارد این حرفه نشوید!

در زمان‌هایی آزاد خود، مهارت‌های بازاریابی و Digital sale آشنا شوید. تا اینکه بتوانید به درستی با مشتری صحبت کنید و یک فریلنسر Freelancer واقعی شوید. 

یادداشت 5: افرادی هستند که آداب درخواست کار را آموزش ندیده‌اند. حتما برای خود یک رزومه داشته باشید که مشخصات فردی، مشخصات تحصیلی و سابقه کار شما را نشان دهد. و بدون این‌ها هرگز به کارفرما درخواست کار ندهید. 

یادداشت 6: اگر کارفرما از شما درخواست انجام نمونه کار داشت. این درخواست را رد نکنید. با این که ممکن است شما تجربه زیادی داشته باشید و نمونه کار‌های بسیار زیادی دارید. ولی بهتر است یک نمونه کار حرفه‌ای برای کارفرمای بالقوه خود انجام دهید. 

آیا برای شغل تولید محتوا استخدام می‌کنند؟

پاسخ قطعا مثبت است.

برای شروع در شبکه اجتماعی لینکیداین LinkedIn عضو شوید. ایرانی‌های زیادی در این شبکه عضو هستند. نمونه‌کارهای خود را در آن جا به نمایش بگذارید. با صاحبان کسب و کار و موقعیت‌های شغلی دیگر آشنا شوید. 

ما خودمان در کپی فای به طور پاره وقت از محتوانگاران دعوت می‌کنیم که محتوا تولید کنند. کسب و کارهای دیگری هم هستند که به صورت تمام وقت کارشناس تولید محتوا استخدام می‌کنند. متخصصان و صاحب نظران معتقدند این شغل تا 30 سال دیگر مورد نیاز کسب و کارهاست. بنابراین اگر به دنبال یک کار (بدون نیاز به سرمایه گذاری هستید)، این کار را امتحان کنید.

استخدام محتوانگار

استخدام محتوانگار

 

برای شروع کار تولید محتوا چقدر سرمایه نیاز است؟

یک عدد کامپیوتر یا لپ تاب، موبایل خوب هم جواب می‌دهد. مهم‌ترین سرمایه مهارت‌های شماست. برای کسب مهارت‌ها و ارتقای تخصص خود خیلی تلاش کنید. 

 

چگونه می‌توان مهارت‌های لازم را کسب کرد؟

با راه‌های مختلفی می‌توان مهارت‌های لازم را یاد گرفت. از طریق جستجو در اینترنت، تماشای فلیم‌های موجود در یوتویوب، آپارت و استفاده از پکیج های آموزشی. 

 

چگونه برای وب سایت خودم تولید محتوا سفارش دهم؟

اگر شما صاحب کسب و کار هستید به راحتی می‌توانید با ما تماس بگیرید و نیازهای محتوایی خود را با ما در میان بگذارید. ما همچنین یک سامانه سفارش تولید محتوا نیز داریم. با عضویت در سامانه می‌توانید اولین سفارش تولید محتوای خود را ثبت کنید. 

تولید محتوا
20
Sending
User Review
0 (0 votes)