بک لینک و مارکتینگ

لینک سازی برای سئو SEO به روش حرفه‌ای‌ها

لینک سازی برای سئو SEO به روش حرفه‌ای‌ها

بر هیچ کسی پوشیده نیست که لینک سازی در سئو در سال ۲۰۱۷ پر اهمیت‌ترین مهارت است. در حقیقت سرانجام و نتیجه‌ی چندین مهارت است: اگر می‌خواهید مردم از لینک شما در سایت‌هایشان استفاده کنند، باید در رشته‌هایی مثل تولید محتوا، فروش، برنامه نویسی، روانشناسی و بازاریابی سنتی استاد شوید.

چرا می‌گوییم لینک سازی برای سئو ضروری است؟ اگر می‌خواهید ترافیک بازدید بیشتر از موتورهای جستجو داشته باشید لینک سازی ضروری است.

در این مقاله همه فوت‌وفن لینک سازی برای سئو را برایتان آموزش می‌دهم.

فصل اول: اصول لینک سازی

سال گذشته یک میلیون مورد از نتایج جستجوی گوگل را بررسی کردیم. در این مطالعات به این نتیجه رسیدیم که فشرده بودن لینک‌ها از دیگر فاکتورهای پر‌اهمیت است به عبارتی دیگر هر چقدر لینک‌های استفاده شده در یک سایت بیشتر باشد؛ اعتبار دامنه و صفحه شما بیشتر می‌شود و نتیجه بهتری خواهیم داشت.

در حقیقت روزهای اخیر گوگل آمد ‌و گفت که بک لینک ها جز سه سیگنال مهم‌شان در رتبه‌بندی وب‌سایت‌ هاست. 

 

پس کاملاً آشکار است که بک لینک‌ها جزء پایه‌های الگوریتم گوگل محسوب می‌شوند. سوال اینجاست که: چرا لینک‌ها و بک لینک‌ها هنوز هم مهم هستند؟

برای فهمیدن این موضوع باید برگردیم به قدیم و روزهای قبل از گوگل و اینترنت، در آن روزها موتورهای جستجو مثل یاهو و آلتا ویستا (یادتان آمد؟) بازیگرهای اصلی بودند؛ آن‌ها روش کارشان ۱۰۰% بر اساس محتوای صفحات وب بود.

الگوریتم جدید رنکینگ گوگل تمام معادلات بازی را عوض کرد. گوگل فقط به یک روی سکه نگاه نکرد. علاوه‌بر برخلاف بررسی محتوای صفحه وب کار دیگری نیز انجام داد. بر اساس تعداد وب‌سایت‌هایی که در آن صفحه لینک شده بودند اقدام به رنکینگ صفحات نمود و تعداد لینک‌ها دیگر معیار گوگل برای شناختن خوب از بد شد و اقدامشان کاملاً درست بود حتی بعد از بیست سال باز هم لینک‌ها و بک لینک‌ها بهترین راه برای تشخیص صفحه‌های باکیفیت هستند. به همین خاطر بک لینک‌ها سیگنال‌های رفتن به رنکینگ‌ها هستند‌.

 

گوگل همیشه سعی کرده است یک قدم جلوتر از مردم باشد و و خیلی تشکر می‌کنیم از آپدیت‌های جدید گوگل مثل الگوریتم پنگوئن که علاوه بر کمیت لینک‌ها کیفیت آن‌ها را نیز می‌سنجد. به این ترتیبت خیلی از سودجویان نمی‌توانند به لینک سازی نجومی آن رتبه مد نظر را کسب کنند. 

 

شاید این سؤال برای شما پیش آید که: لینک‌های با کیفیت چه دقیقاً نوع لینک‌هایی هستند؟ 

 

 

 

فصل دوم: چطور لینک‌های با کیفیت پیدا کنیم؟

قبل از اینکه مرحله گام به گام لینک سازی را یاد بگیریم بهتر است بدانیم که ویژگی لینک‌های خوب و بد را کدامند و چرا لینک بی‌کیفیت و  دیگری بی‌کیفیت است. زمانی که لینک می‌سازید ممکن است یکی از این دو اتفاق رخ دهد.

 

مورد اول: شما لینک با‌کیفیت درست می‌کنید.

می‌بینید که سایت شما به سرعت در صفحه اول گوگل قرار می‌گیرد.

 

مورد دوم: شما لینک بی‌کیفیت درست می‌کنید.

گوگل صفحه شما رو زودتر از آن که پی ببرید جریمه می‌کند.

 

بدین ترتیب، اینجا مطالبی هست که کمک می‌کند لینک‌های با ارزش را تشخیص دهید.

اعتبار داشتن صفحه

آیا صفحه‌ای که با آن تبادل لینک می‌کنید یک صفحه قوی است؟ اگر اینطور باشد این کار تاثیر زیادی برای رنکینگ صفحه شما دارد. در حقیقت بعد از سال‌ها آزمایش پی برده‌ام که معتبر بودن صفحه‌ای که با آن لینک می‌شوید مهم‌تر از فاکتورهای دیگر است. چون صفحه‌های معتبر برای صفحه‌ی شما اعتبار بیشتری می‌بخشند و همچنین در صفحه شما به عنوان PageRank شناخته می‌شوند.

یادداشت: با اینکه گوگل آمار پیج رنک را بصورت عمومی منتشر نمی‌کند هنوز هم به عنوان پایه‌های الگوریتم خوشان استفاده می‌کنند. شما به راحتی می‌توانید با استفاده از Ahrefs اعتبار صقحه‌های مختلفی که قصد دارید در آن لینک دهید؛ بررسی کنید. آدرس اینترنتی آن را وارد کنید تا “اعتبار پیج یا رتبه پیج آن” را بررسی کنید.

 

اعتبار یک سایت

کیفیت یک لینک همچنین با اعتبار دامنه سایت رابطه‌ی مستقیم دارد. عموماً یک لینک از سایتی مثل NYTimes.com تأثیر بیشتری نسب به وبلاگی ناشناخته دارد.

با اینکه پیدا کردن این گونه لینک‌ها سخت است اما پیدا کردنش به تلاشش می‌ارزد.

دوباره سایت اچرف (Ahrefs) اینجا به کمک‎‌مان می‌آید. آدرس هر سایتی را در این ابزار وارد کرده و رنکینگ دامنه آن وب‌سایت را بررسی کنید. حتی می‌توانید از سیستم متریک ارزیابی اعتبار Moz نیز استفاده کنید.

 

مرتبط بودن سایت

وقتی بحث لینک‌ها می‌شود معتبر بودن سایت خیلی مهم می‌شود.

برای مثال بیایید فرض کنیم سایتی که شما می‌گردانید در رابطه با ” خرید بلیط هواپیما” است و شما یک لینک از سایتی معتبر در رابطه با دوچرخه می‌گیرید، سوال اینجاست که این لینک یک لینک سازی مرتبط به حساب می‌آید یا نه؟ قطعا که لینک سازی در یک سایت غیرمرتبط به درد ما نمی‌خورد. اما در این مورد اختلاف نظرهای زیادی است. 

طبق یک مصاحبه از کارکنان گوگل، نه واقعاً این طور نیست. به نقل از مهندس گوگل دریافت لینک از یک صفحه با رنکینگ بالا همیشه با ارزش بوده است و مرتبط بودن سایت یک پوئن مثبت دیگر است. در کل شما لینک‌هایی را استفاده می‌کنید که هم یک صفحه‌ی معتبر بوده و با سایت شما نیز مرتبط باشد.

 

 

موقعیت لینک در صفحه

آیا لینک ‌شما تو بخشی از محتوا جاگذاری شده است؟ و یا اینکه در پایین صفحه آورده شده است؟

این بحث پیش میاد که موقعیت لینک‌هایتان در صفحه اهمیت دارد. خصوصاً آن لینک‌هایی که در قسمت فوتر و ستون‌های فرعی پنهان شده است نسبت به لینک‌هایی که مابین محتوا می‌آید ارزش کمتری دارد. پیشنهاد نهایی ما این است که لینک‌ها را تو بدنه‌ی محتوای صفحه‌ی وب خود جاگذاری کنید.

آیا لینک‌ها به صورت ویرایش شده گذاشته می‌شوند؟

مهم نیست لینک شما در کجای صفحه ظاهر شود؛ باید این سوال را از خود بپرسید: آیا لینک به صورت ویرایش شده گذاشته می‌شود؟

به عبارتی دیگر آیا مردم بخاطر اینکه سایت شما را عالی می‌پندارند با شما پیوند می‌شوند؟ اگر اینطور باشد لینک‌ها ویرایشی است.

در شرایط غیر طبیعی از دیدگاه گوگل شما در چند سایت بصورت رندوم پروفایل باز می‌کنید تا لینک سازی کنید، این لینک ادیتوریال نیست. همانطوری که انتظار داشتید گوگل اهمیت زیای به لینک‌های ادیتوریال می‌گذارد.

 

گوگل اظهار کرد: گذاشتن لینک‌هایی که ادیتوریال نیستند و یا بدون اجازه صاحب سایت درج نمی‌شوند لینک‌های غیر طبیعی هستند و از خط مشی گوگل تخطی می‌کنند.

 

متن‌های مهم را لینک دار کنید

متن‌هایی که قابل کلیک هستند لینک دار کنید گوگل از این بخش به عنوان سیگنال رنکینگ استفاده می‌کند.

برای مثال فرض کنیم شما در وب سایت خود، متن یا کلیدواژه‌ای مثل « ۱۰ استراتژی بهینه‌ سازی محتوا برای سال ۲۰۲۰ » را هایپر لینک می‌‎کنید. گوگل این متن لینک دار را می‌بیند. می‌گوید: اهوم. این سایت از متن لینک دار « ۱۰ استراتژی بهینه‌ سازی محتوا برای سال ۲۰۲۰ » استفاده کرده، پس این سایت درباره « بهینه سازی محتوا » است.

البته مثل هر چیزی که در سئو اتفاق می‌افتد استفاده زیاد از کلیدواژه‌ها در متن‌های لینک دار نوعی سوء استفاده محسوب می‌شود. امروز استفاده زیاد از متون لینک دار را نوعی اسپم می‌شناسند در زیر نمونه چیزی است که در موردش حرف می‌زنم. خلاصه ساختن لینک‌هایی که کلیدواژه‌ها تکرار می‌شوند، پیشنهاد نمی‌کنیم. اما خوش به حال شما روزی که یک کلیدواژه شما را لینک دار کنید.

 

لینک نقل قول‌های مشترک

نقل قول‌های مشترک، واژه‌ها و عبارت‌هایی هستند که پیرامون لینک شما ظاهر می‌شوند.

استفاده گوگل پسند از نقل قول ها:

اگر در موردش فکر کنید کاملاً منطقی است. متن‌های پیرامون لینک شما سرنخی برای محتوای وبسایت شماست. چرا گوگل از آن استفاده نمی‌کند؟

آیا لینک از طرف یک پست مهمان است؟

بعد از چند سال گوگل به صورت شفاف اظهار داشت:

دوره وبلاگ نویسی برای دیگران تمام شده است و خیلی اسپم شده است.

Matt Cutts رئیس سابق تیم اسپم گوگل

آیا این حرف درستی است؟

خب، بستگی داره…

در زیر نکاتی ارائه می‌شود که تولید محتوا برای دیگران را اسپم می‌شناسد.

 • برای پخش و انتشار پست به کسی هزینه پرداخت می‌شود
 • پست شامل متن دقیق و لینک دار است
 • سایت تنها کارش انتشار پست‌های مهمان است
 • سایت با وبسایت شما مرتبط نیست

اگر یک محتوای کوبنده و مرتبطی را در یک سایت منتشر کنید طبق تجربه‌ی بنده این لینک کمک می‌کند رنکینگ خوبی بدست بیارید.

rel=”nofollow تگی است که به لینک‌ها اضافه می‌شود و به موتورهای جستجو می‌گوید: این لینک را به عنوان تخلف محسوب نکنند.

الان می‌توانید کیفیت یک لینک را تشخیص دهید پس زمانش رسیده که ساخت لینک را شروع کنیم.

 

فصل سوم: چطور با کمک بازاریابی محتوایی لینک‌های در سطح جهانی بدست آوریم؟

کلیدی بودن محتوا برای کسب بک لینک‌ها دیگر بر همگان‌ آشکار است.

اما قراردادمان این است که:

محتواهای ساده که منتشر می‌شود برای شما لینکی به ارمغان نمی‌آورد. چند نوع خاص محتوا برای لینک سازی به کار می‌آید. در زیر چهار نوع از محتواهایی که بیشترین لینک را بدست می‌آورد به شرح زیر است:

 

۱_ جلوه‌های بصری

جلوه‌های بصری چیست؟

۱. عکس‌ها

۲. نمودارها

۳. اینفوگرافیک ها

۴. چارت‌ها و سایر بخش‌های بصری محتوا

 

دلیل کاربرد جلوه‌های بصری چیست؟

کارهای بصری به صورت معرکه‌ای کار لینک دادن را آسان شده کرده است. برای مثال وقتی یک چارتی را در سایت خود قرار می‌دهیم. کار به اشتراک گذاشتن لینک به صورت چارت خیلی آسانتر و عملی‌تر از متن است.

 

مستندات واقعی:

سال‌ها پیش، بنده یک اینفوگرافیک با موضوع آناتومی یک صفحه بهینه شده با کیفیت را منتشر کردم.

 

در آن زمان این اینفوگرافیک به صورت سرسام آوری ۲/۵ هزار بار لینک شد.

به جد می‌توان گفت این‌ها با اینکه تمام توضیحات در متن آورده شده بود دوباره به آن لینک آمدند.

اما بخش عمده‌ای از این لینک‌ها (۷۵ درصدشو تخمین می‌زنم) بخاطر اینکه اطلاعات کلیدی را در اینفوگرافیک آورده بودم؛ لینک شدند.

در حقیقت بیشتر لینک‌های من مردمی بودند که از اینفوگرافیک بنده در سایتشون استفاده کردند.

ادامه دارد…

برچسب: تبادل لینک با گوگل، متن لینک دار، لینک سازی، بک لینک برای سایت، لینک سازی حرفه‌ای، اینفوگرافیک سئو، وبلاگ سئو شده، بررسی معتبر بودن سایت، بک لینک گوگل

 

خدمات ما:

 

10 پاسخ
 1. طراحی سایت
  طراحی سایت گفته:

  با سلام مطالب بسیار خوبی دارین
  در یک قسمت مقاله فرموده بودین که اینفو گرافیک شما چندین هزار بار لینک شده بود میخوام بپرسم چطوری میشه یه محتوا ارسال کرد که اون محتوا توسط بقیه لینک بشه خوب اگه بقیه محتوای منا بدون ذکر منبع کپی کنند که دیگه اون محتوا لینک شده محسوب نمیشه !!!!

  پاسخ
  • پیام خانی نژاد
   پیام خانی نژاد گفته:

   برای اینکه اینفوگرافیک شما دیده بشه باید در بخش های مختلف لوگو و اسم سایت خود را قرار دهید. برای این که از کپی کردن مطالب جلوگیری کنیم عملا هیچ راهی وجود نداره ولی وقتی که یک مطلب را برای اولین بار در گوگل منتشر میکنید گوگل اعتبار خاصی به این مطلب خواهد داد هرچند میتونید داخل مطلب لینک های به سایت خود قرار دهید که در صورت کپی کردن این لینک ها بمانند.

   پاسخ
 2. شایگان
  شایگان گفته:

  مطمئنا تعداد بک لینک چه فالو چه نوفالو روی سئو سایتها تاثیر گذاره، البته طبق تجربه خودم، بک لینکها بعد از یکماه ثبت میشه اما تاثیرش رو معمولا بین 3 تا 4 ماه بعد میگذاره،
  چیزی که بیشترین تاثیر رو در سئو سایتها میزاره ، وبلاگ نویسی و بروزرسانی مطالب و انتشار لینک مطالب در شبکه های اجتماعی مثل فیسبوک و گوگل پلاس هست که تاثیرش بسیار بیشتر از لینک سازیه. من سایتی رو میشناسم که بدون لینک سازی روزی 500 تا بازدید داره. پس مهمتر از اینکه لینکهای با کیفیت داشته باشیم بنظرم باید مطالب باکیفیت و عکسهای یونیک برای درج در مطلب ایجاد کنیم و مطلب گذاریمون رو در بازه های منظم یک روزه یا یک روز در میون انجام بدیم و در هر سایتی متناسب با نوع اون سایت مطلب گذاری کنیم تا جوابش رو سریع ببینیم.
  البته این به این منظور نیست که لینک سازی نکنیم. لینک سازی کنیم، اما مهمتر از لینک سازی مطلب گذاری و بروزرسانی اطلاعات سایت و لینک سازی داخلی سایت هست.
  برخی از دوستان پرسیدن از مطلب گذاری مهمتر هم داریم، من میگم بله، کاربرپسند بودن سایت و سرعت لود سایت از اون هم مهمتره. امیدوارم همگی تو سئو سایتشون موفق باشند.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *