wp 1489571821640

بازاریابی محتوایی چیست؟

بازاریابی محتوایی چیست؟

از نظر شما بازاریابی محتوایی چیست و چه اهدافی دارد؟

تعریفی که برای بازاریابی محتوایی توسط موسسه‌ی بازاریابی محتوایی ارائه شده این است که:

“بازاریابی محتوایی نگرشی است; بر پایه‌ی ایجاد و رساندن محتوایی ارزشمند، مناسب و منطقی برای جذب و حفظ مشتری‌های مناسب که با ضوابط آشنا هستند”.

درحالیکه تعریف ارائه شده یک تعریف رک و راست است، تعریف شما از بازاریابی محتوایی می‌تواند منوط به نیازهای کاری شما فرق کند. برای مثال، Pushing Social (یک سایت فعال در زمینه‌ی بازاریابی محتوایی) بازاریابی محتوایی را “داستان سرایی برای فروش” تعریف می‌کند.

اما هایدی کوهن، کارشناس در زمینه‌ی بازاریابی محتوایی و وبلاگ نویسی، یک تعریف دقیق‌تر از بازاریابی محتوایی ارائه می‌کند:

“بازاریابی محتوایی ایجاد چشم انداز و اطلاعات مفید برای عموم مردم و مشتری‌ها, چه در حین خرید و یا پس از خرید است بدون اینکه پیام تبلیغاتی آن را آشکارا بیان کند”.

در دنیای دیجیتال امروز باید بتوانید که مشتری‌های بیشتری را به خود جذب کنید و انقدر خدمات مناسبی به مشتریان خود ارائه کنید که دفعات بعدی هم به شما مراجعه کنند. اما کسی که شما را تا حالا ندیده و نمی‌شناسد چطوری می‌تواند به شما اعتماد کند؟ اینجاست که بازاریابی محتوایی خودش را نشان می‌دهد. چون این محتوای شماست که مخاطب و مشتری را به سمت شما سوق می‌دهد، پس کسب و کار آنلاینی که در دنیای دیجیتال موفق است حتماً بازاریابی محتوایی خود را به خوبی انجام داده است.

ویژگی‌های اصلی بازاریابی محتوایی:

  • عناصر اصلی برند یک ارگان را در بر دارد.
  • از فرمت‌های متنوع رسانه‌ای مانند متن، ویذئو، عکس‌ها و… استفاده می‌کند تا حکایت برند و شرکت شما را شرح بدهد.
  • می‌تواند در انواع مختلف دستگاه‌ها قابل مشاهده باشد که شامل کامپیوترها، تبلت ها و یا هرچیز دیگر می‌شوند.
  • می‌تواند از راه‌های مختلف پخش شود، مثلاً از پلتفرم‌های شخصی، گروه‌های دیگر و یا شبکه‌های اجتماعی.
  • به علت استفاده از فراخوان‌های اختصاصی و کدهای تبلیغاتی، نتایجی قابل اندازه گیری و بررسی دارند.

ویژگی‌های بازاریابی محتوا

اهمیتی ندارد که شما کدامیک از تعاریف را ترجیح می‌دهید، به زبان ساده، بازاریابی محتوایی روشی برای جذب و حفظ مشتری با ارائه‌ی یک چیز ارزشمند برای آنان است.

آنچه که مشمول بازاریابی محتوایی نیست

با وجود تعاریف متعددی که برای بازاریابی محتوایی وجود دارد، مفاهیم ریزی وجود دارند که مرتبط به بازاریابی محتوایی است.

بازاریابی محتوایی فقط و فقط محتوا نیست

بازاریابی محتوایی باید درباره‌ی شرح ارزش‌ها و ایجاد محتوا بر اساس گزارش‌ها از مشتری‌ها باشد نه فقط تولید محتوای صرف. بسیاری از کسب و کارها هستند که خود را خیلی با تولید محتوا مشغول می‌کنند و اصلاً به آنچه که مشتری می‌خواهد توجه نمی‌کنند. برای مثال مشتری‌ها و مخاطبان وب سایت می‌خواهند بیشتر محتوایی آموزشی دریافت کنند و اینگونه بیشتر به وب سایت مراجعه خواهند کرد، اما کسب و کار اینترنتی آنقدر سرگرم تولید محتوای تبلیغاتی هستند که شاید در ابتدا رتبه‌ی گوگل وب سایت را بهتر کند ولی پس از مدتی بازدیدکننده‌ها و مشتری‌ها کمتر و کمتر می‌شوند، چرا؟ چون چیزی که به دنبالش می‌گردند را دریافت نمی‌کنند.

بازاریابی محتوایی فقط روی افزایش فروش و پیشنهادات متمرکز نیست

این مورد هم مشابه مورد بالاست. کسب و کارهایی که می‌خواهند از طریق تولید محتوا مشتری کسب کنند نباید تنها روی افزایش فروش تمرکز داشته باشند. در کنار چنین پارامترهایی باید به میزان اعتمادی که مخاطبان دارند هم فکر کنند. باید دانست که مثلاً کسب و کار چقدر بین مشتری‌ها اعتبار دارد و بسیاری از پارامترهای دیگر.

بازاریابی محتوایی تبلیغات محلی نیستJoe Pulizzi

زمانیکه وال استریت جورنال بازاریابی محتوایی را بعنوان شبه تبلیغات محلی تعریف کرد، Joe Pulizzi (سخنران و کارشناس بازاریابی محتوایی) بیان کرد، درحالیکه تبلیغات و محتوا باید با یکدیگر کار کنند، کاملاً با یکدیگر تفاوت دارند. در بازاریابی محتوایی شما خود رسانه را در اختیار دارید ولی در تبلیغات محلی و معمولی شما به یک شخص دیگر پول می‌دهید تا محتوای شما را پخش کند.

بازاریابی محتوایی در حال جایگزینی اشکال دیگر بازاریابی نیست

Nneil patel نیل پانلeil Patel (بازاریاب اینترنتی) خاطر نشان می‌کند که بازاریابی محتوایی و سئو جدای از یکدیگر هستند. بازاریابی محتوایی “کلی و پهناور” است، درحالیکه سئو ” محدودتر و فنی‌تر” است. با اینکه سئو و بازاریابی محتوایی اشتراکاتی دارند، بازاریابی محتوایی جای سئو و یا هر نوع بازاریابی دیگری را نخواهد گرفت.

تولید محتوا برای وب سایت

مهم‌ترین جنبه‌ی بازاریابی محتوایی که وب سایت‌ها و کسب و کارهای اینترنتی به آن توجه دارند تولید محتوا برای وب سایت است. مسلم است که وب سایت ماهیت مجازی کسب و کار است و با این وجود چیزی است که مشتری‌ها آن را می‌شناسند و کاری ندارند که مثلاً انبار این کسب و کار کجاست و موارد دیگر. پس وب سایت می‌شود مهم‌ترین قسمت هر کسب و کار اینترنتی که باید بیشترین توجه را هم به آن داشت. پس باید تولید محتوا برای وب سایت به خوبی انجام شود.

سفارش تولید محتوا

سفارش تولید محتوا

خدمات ما:

مقالات مرتبط:

ترفندهای تولید محتوا در سال 2018

2 پاسخ

تعقیب

  1. […] قانع کننده جواب سوالات آن ها را بدهند. این کار به وسیله بازاریابی محتوایی که از تایج و دستاوردهای  کاپی رایتینگ است؛ انجام می […]

  2. […] برای خدمات و یا برند خود انجام دهید قرار بگیرد. در بخش بازاریابی محتوایی هر کسب و کاری از هرنوع و اندازه ای می تواند توانایی و […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.